XI. Keserű

A vezetés, mint mindig, most is megnyugtatta. A lány – meglepő módon – láthatóan nem félt mellette, holott jócskán a megengedett sebesség kétszeresével hajtott végig az utakon. Az első találkozásuk fényében érdekelni kezdte, honnan jött ez a felhőtlen nyugalom, már ami a vezetői kompetenciáit illette, de nem volt annyira őrült, hogy önszántából kérdezgetni kezdje.
– Egyébként – szólalt meg végül a fruska, hosszú, néma csend után –, mondtam már, hogy nem szeretem, ha Karolinának hívnak. Ha ennyire nem megy a Lina, akkor inkább maradjunk a szöszinél – morogta, legalább olyan gúnyosan, mintha megpróbálta volna az ő hangszínét utánozni. Természetesen nem sikerült neki túlságosan jól. – Azzal jobban ki tudok egyezni.
– Érdekes az ízlésed – jegyezte meg Dani. – De ha jobban esik a hajszínedet firtató élcelődés, én nem állok az utadba, szöszi.
– Milyen kedves tőled – vágott vissza Karolina, egyértelmű éllel a hangjában.
– Minden vagyok, csak kedves nem. Erre rájöhettél volna már magadtól is – vonta fel a szemöldökét a férfi. – De lehet, hogy túl sokat vártam tőled.
A lány bosszúsan szisszent fel.
– Te mindig ekkora seggfej vagy? – kérdezte. – Mit kompenzálsz ezzel, hm?
Dani nem felelt egyből, hanem megvárta a legközelebbi piros lámpát, mielőtt Karolinához fordult volna, hogy rendesen a szemébe nézhessen.
– Nem gondoltál még arra, hogy nem okos ötlet inzultálni azt, akitől jelenleg a túlélésed függ?
– Lehet, hogy a túlélésem függ tőled, de attól még nem érdemlem meg ezt a bánásmódot – vágott vissza szinte azonnal a lány. A hangja a megszokottnál magasabbá vált, jelezve a felindulását, ez pedig Danit érthetetlen elégtétellel töltötte el. Továbbra is kifejezetten idegesítette őt a liba egész lénye, így, bár erre nem feltétlenül volt büszke, azt érezte, nagyon is megérdemelte, amit kapott. Még akkor is, ha tudta, hogy sosem bántaná, és sosem engedné, hogy baja essen.
– Azt hiszem, jobb lesz, ha letisztázzuk: ha babusgatást és kedvességet vársz, nem én vagyok az embered, szöszi – fordult vissza az úthoz. – Reménykedjünk abban, hogy mielőbb magunk mögött hagyhatjuk ezt az ügyet, és örökké elfelejthetjük, hogy a másik létezik. Mit szólsz?
– Alig várom, Sherlock – morogta a lány, gúnytól csöpögő hangon.
Dani nem felelt, mert reménykedett abban, hogy ezzel az utolsó szóval a lány végre befogja majd a száját, és nem kell tovább hallgatnia a nyavalygását. Szerencsére, úgy tűnt, hogy az imái meghallgattattak. Az út hátralévő részén még a rádiót is be tudta kapcsolni, és semmi másra nem kellett figyelnie, mint a zongora megnyugtató hangjára és a vezetésre.
– Szóval most… mi lesz? – köszörülte meg a torkát Karolina, miután leparkolt a Szív utcában, közvetlenül a bérház bejárata előtt. – Úgy értem, feljössz?
– Nem – felelte Dani határozottan. – A közelből fogok figyelni. Ha bármi történik, hívsz. Megvan a számom, igaz?
– Meg – válaszolta a lány. – Még valami, amire… figyelnem kellene?
– Azon kívül, hogy ne csinálj semmi ostobaságot? Nemigen – vont vállat Dani. – A másik barátnődet, aki még nem ért haza, hívd fel, hogy egészben van-e. Bár nem hiszem, hogy ő bárkit is érdekelne, jobb biztosra menni. Az ablakkal kapcsolatban már intézkedtem, még ma délelőtt ki fogják cserélni.
– De hát… nekünk erre most egészen biztosan nincsen pénzünk… – habogta Karolina.
– Nem is kell, hogy legyen, mindent megoldottam – legyintett Dani. – Nem a ti hibátok, ami történt. Örülnék, ha ejtenénk a témát.
A lány továbbra is habozni látszott. – Rendben van. De honnan tudod, hogy Livi… a barátnőm… hogy ő nincs itt? – kérdezett tovább.
– Megkértem egy ismerősömet, hogy figyelje a lakás környékét, hogy visszatér-e valaki ellenőrizni a helyet, vagy hogy hazaér-e a barátnőd – felelte Dani kelletlenül. Utált feleslegesen magyarázni, de remélte, hogy így rövidebb úton megszabadulhatott a lánytól. Lacinak még induláskor jelezte, hogy lassan nyugodtan hazamehet, így tudta, hogy a terep jelenleg biztonságos.
– Értem – motyogta Karolina. – Akkor… akkor én… megyek – tette hozzá, bizonytalanul az ajtókilincsért nyúlva.
– Remek lesz – morogta a férfi. A lány továbbra is habozni látszott, ő pedig elképzelni sem tudta, mi a baja, egészen addig, ameddig egy mély sóhajt követően vissza nem fordult hozzá.
– Figyelj, én… tényleg köszönöm, amit értem teszel. Hálás… hálás vagyok – bökte ki úgy, mintha a fogát húzták volna. Dani meg tudta érteni az ellenérzéseit, de azt nem tudta tagadni, hogy valahol értékelte az egészen őszintének tűnő szavakat, még akkor is, ha ezt a tényt sosem kötötte volna önszántából a lány orrára. Helyette csak biccentett egyet válaszként, de Karolina ezzel is beérte: néhány másodpercen belül már az utcán is volt, olyan gyorsan pattant ki a kocsijából.

**

Nóri hitetlenül bámult Linára, épp úgy, ahogy Livi is. A barátnői alig fél órával ezelőtt érkeztek haza – Lina addigra, jóllehet beszélt már velük telefonon, halálra aggódta magát, hol is lehettek ennyi ideig –, de azóta elmondott nekik mindent arról, ami előző nap történt. Muszáj is volt, elvégre a két lány arra érkezett haza, hogy az ablakosok épp nagy erővel fúrtak-faragtak, hogy eltűntethessék a kihűlt kis albérletükön tátongó lyukat.
– Ez olyan, mint egy elcseszett akciófilm – mormolta Livi, Lina ágyán üldögélve, a lábait maga alá húzva. Nóri egyelőre nem szólalt meg, de Lina látta a barátnője arcán, hogy egyetért a kijelentéssel, még ha ő nem is így fogalmazta volna meg a lényeget.
– És most… most mi a helyzet? – kérdezte. – Honnan tudjuk, hogy… nem fog újra megtörténni?
– Továbbra is védelem alatt állok – felelte Lina.
– Hát, szuperül működött eddig is – húzta el a száját Livi.
– Ez most más – ingatta a fejét Lina. – Úgy értem… ez nem a rendőrség melója, és abban sem vagyok biztos, hogy legális. Mármint Szentirmay őrnagy benne van, és elvileg három másik barátja is… az egyikükkel találkoztam, ő a légierőnél szolgál.
– Pilóta? Tök menő! – csillant fel Livi szeme.
– Nem ez a lényeg! – fújta bosszúsan Nóri, majd Lina felé fordult. – Szóval azt mondod, hogy… ez valami maszek munka?
– Olyasmi. Nem igazán értem, hogy jönnek ők a képbe – vallotta be a szőke lány. – Mármint Szentirmayt nyilván értem, de nem tudom, miben különb ez a „baráti kör” – sóhajtotta. – Azzal magyarázta, hogy bizalmas emberekre van szüksége, mert vannak téglák a rendőrségen belül.
– Ez akkor is nagyon furcsa – sóhajtotta Nóri. – Meg ez az egész dolog a maffiákkal… – borzongott meg.
– Tudom, mire gondolsz. Oltári nagy hülye voltam, hogy valami ilyesmibe kevertem magam – motyogta maga elé Lina.
– Az nem kifejezés – értett egyet Livi, mire Linának, minden baja ellenére, nevetni támadt kedve. Az egész helyzet annyira abszurd és borzalmas volt, hogy arra nem talált szavakat. Az első néhány másodpercnyi kuncogás után már a könnyei is folytak, Nóri pedig azonnal átült mellé, amikor hüppögni kezdett, hogy szorosan átölelhesse.
– Semmi baj, Lina – mormolta megnyugtatóan, holott mindannyian tudták, hogy nagyon is volt baj. – Hülye voltál, ez tény, de rendbe fogunk jönni, bármi is legyen…
Lina bólintott, de ennek ellenére sem tudta magába fojtani a zokogást, holott utált mások előtt sírni. Mégsem vonta ki magát Nóri öleléséből: az túlságosan is jólesett abban a pillanatban. Miután kicsit kisírta magát, és elhasznált vagy tíz papírzsebkendőt, nagyjából képes volt összeszedni a gondolatait, és rájött, hogy a barátnőjének igaza volt. Nem fog meghalni. Most az egyszer hallgat Szentirmayra, és a fenekén marad. Túléli, és ha szerencséje van, előbb-utóbb minden visszazökken a normális kerékvágásba. Remélhetőleg inkább előbb, mint utóbb…

**

Elég volt ránéznie Tímár Ottóra, és máris kirázta a hideg. A férfi – akit Végh a jobbkezeként mutatott be neki, közvetlenül a rövid tanácskozás kezdete előtt – rossz érzéseket váltott ki belőle. A szeme sarkából látta, hogy az ülés ideje alatt végig őt figyelte, és amikor megunta a dolgot, és felvette vele a szemkontaktust, akkor sem fordult el, mindössze elmosolyodott. Groteszk, erőltetett mosoly volt, amitől egyébként is vékony és kissé már túl karakteres arca még kevésbé bizalomgerjesztővé vált. Daninak valahonnan ismerős volt, de nem tudta, honnan. Márpedig egészen biztos, hogy látta már valahol: a férfi eléggé jellegzetes figura volt a szikár alakjával, és a hosszú, lófarokba fogott, vörös hajával.
A tanácskozáson nem tudott meg túl sok érdemleges dolgot, ráadásul Végh rengeteg munkát sózott a nyakába. Dani úgy sejtette, le akarja foglalni, és ha már így állnak, kihasználni a kapcsolatait – mindkét ok logikusnak tűnt, és ő nem is panaszkodott, elvégre ez lehetőséget adott neki, hogy kicsit jobban beleássa magát a szervezetbe, és elbeszélgessen Végh főbb embereivel. Talán arra is lesz módja, hogy rájöjjön, Jutainak miért kellett meghalnia – elvégre ebbe Végh nem avatta be, és ő nem volt annyira ostoba, hogy közvetlenül nála puhatolózzon –, és esetleg Megyes Csaba nyomára is ráakadhat.
A délutánja hátralévő részét az irodaházban töltötte, és megismerkedett a szervezet vezető embereivel. A legtöbbjük – ahogy azt előre sejtette – a pénze miatt követte Véghet, és a lojalitásuk is inkább a részesedésüknek szólt, és nem magának Végh Emilnek. Ezt hasznos ütőkártyának találta: ha végre elég információjuk lesz mindenről ahhoz, hogy komoly tervet szőhessenek, ezt könnyedén felhasználhatták a szervezet ellen, főleg annak tudatában, hogy Ambrus maffiája, jelenlegi felállásában egy nagyon is jól működő, hűséges és összeszokott csapatot jelentett.
Meglepte a tény, hogy Végh kihelyezett vezetői, bár irányítói pozícióban voltak, döntéseket nem hozhattak, még minimális hatáskörön belül sem. Ez az erősen központosított rendszer szintén nem válhatott a szervezet előnyére, és Dani sejtette is a miértjeit: Végh nyilvánvalóan nem bízott eléggé a beosztottjaiban, akiknek a többsége egyébként, mint megtudta, külföldi származású. A legtöbben a környező országokból érkeztek, így természetesen volt okuk nem kedvelni a magyar maffiát, hiszen az a közép-kelet európai térség egyik legerősebb alvilági szervezete volt, amelynek – főleg gazdasági szinten – nem akadhatott kihívója a szomszédaik között. Dani könnyedén el tudta képzelni, hogy szívesen leszámoltak volna velük, de abban nem hitt, hogyha Végh Ambrus helyébe lépne, jobban járnának.
Késő estére, mire elszabadult, még így sem sikerült mindenkivel váltania pár szót; ezt a munkát, jobb híján, későbbre halasztotta. Már épp a kapunál járt, közel a várva várt szabadsághoz, amikor valaki utána szólt.
– Élvezted a kis körsétád? – érdeklődött Tímár Ottó idegesítően negédes hangon. Dani visszafordult, hogy végigmérhesse a másik férfit, aki láthatóan szintén indult: legalábbis a kabátja és a lazán vállára vetett táskája ezt sejttette. Amikor Tímár mellé szegődött, majdnem kényszeresen elhúzódott tőle, de szerencsére időben észbe kapott. Végh jobbkezének pillantása ki nem mondott szavakat sugallt, és Dani fenyegetést érzett ki már a testtartásából is. Próbálta elhinni, hogy csak ő túlságosan paranoiás, de tudta, hogy nem ennyire egyszerű a helyzet. Tímár túlságosan ismerősnek tűnt ahhoz, hogy mindez puszta véletlen legyen.
– Mondhatjuk – felelte, miközben az autója felé indult. – Érdekes volt. – Tímár halkan nevetett mellette, mintha csak szórakoztatta volna a válasza.
– Nagyszerű – közölte még, mielőtt magára hagyta volna. – Kész szerencse, hogy Emil egy hozzád hasonló embert talált. Egészen biztos vagyok abban, hogy… hasznos leszel még a számunkra – jegyezte meg egy nagyon is bizarrnak tűnő kacsintás kíséretében, majd elindult a saját autója felé.
Danit kirázta a hideg, miközben kiriasztotta az Audit, és beült a volán mögé. Tímár már rég elhajtott, amikor ő még mindig a biztonsági övét próbálta becsatolni, és a szokásosnál is nagyobb kerülővel ment haza, attól tartva, hogy követik. Azon az estén végre lehetett volna ideje aludni, de képtelen volt rá… egész éjjel azon járt az esze, hogy mit jelenthettek Tímár szavai, és tartott attól, hogy a halálos ítéletét.

**

– Oké, figyelj! Nyolc állat utazik a buszon. Elöl a róka, mögötte a sün, mellette a medve, egy kicsit hátrébb a nyúl, amögött az oroszlán, annak jobbján a zebra, aztán a ló, és végül balról a hal. Mindegyik állat ül, kivéve a nyolcadik utas a halál. Érted, ugye? A hal áll, azaz halál, úgy, mint Nyolcadik utas a halál. Tudod, az egy…
– Igen, egy film. Tudom – válaszolta Lina félig hitetlenül, félig elborzadva.
Marcit aznap ismerte meg, amikor a férfi beállított, és közölte, hogy épp leváltotta Danit a védelem tekintetében. Először kifejezetten szimpatikusnak tűnt: kedves arca, szőke haja, meleg sötétbarna szeme és jó kiállása volt, ráadásul legmélyebb megkönnyebbülésére inkább Tomihoz tudta hasonlítani őt jellemében, mintsem Szentirmay Danihoz. Aztán elsütötte a legelső faviccét…
– Ne csináld már, ez tényleg vicces volt – közölte mély meggyőződéssel a férfi.
Lina halványan elmosolyodott; hiába a béna viccek, Marci továbbra is kifejezetten kedvesnek látszott, amit nagyon is értékelt.
– Oké, nem volt olyan rossz – hagyta meg, majd letelepedett a férfi mellé, és átnyújtott neki egy kávéscsészét. Kényelmesen hátradőlt a kanapén, óvatosan megfújta a saját, forró teáját, aztán érdeklődve fordult Marcihoz. – Szóval te… hogy is kerültél ebbe a fura őrző-védő szerepbe? – érdeklődött, próbálva leplezni a kíváncsiságát.
– Mi csak Daninak segítünk – vont vállat könnyedén a férfi, de Lina a hangsúlya ellenére is érezte, hogy valami változott a tartásán. Úgy tűnt, egy kicsit feszültebb lett, mintha gondosan figyelt volna arra, hogy semmi létfontosságút ne áruljon el neki. – Középiskolás korunk óta ismerjük egymást, bennünk bízik a legjobban, és ehhez az ügyhöz, érthető okokból, bizalmas emberekre volt szüksége.
– Szóval te is rendőr vagy, vagy valami ilyesmi? – kérdezett tovább a lány.
– Katona – javította ki a férfi.
Lina felvonta a szemöldökét. – Milyen furcsa…
– Micsoda? – mosolyodott el Marci. – Nem nézted ki belőlem?
– Nem az – ingatta a fejét a lány. – Ti vagytok a furcsák. Rendőrség, légierő, katonaság… Hol dolgozik a negyedik barátotok? Kém?
A férfi felnevetett. – Túl sok amerikai filmet néztél – jegyezte meg. – Laci tűzoltó, a katasztrófavédelemnél szolgál.
– Azért azt ne mondd nekem, hogy ez nem különös – kortyolt a barackos teába Lina, továbbra is a homlokát ráncolva. – Ezek azért eléggé eltérő… érdeklődési körök. Válogatott egy társaság vagytok.
– Őszintén szólva, annyira nem eltérő – vont vállat Marci. – Egy középiskolába és egy egyetemre jártunk. A hivatásosokat a legtöbbször egy helyen képzik, még ha eltérő oktatás keretében is… miért annyira különös, hogy jó barátok lettünk? Tomi és Dani például kolis szobatársak is voltak. Már fiatal korban is szeretik erősíteni az integrációt a honvédelmi szervek között, ez nem újkeletű.
Lina gyanakvása valamennyire elcsitult: amit a férfi elmondott, tényleg logikusnak tűnt, ráadásul vajmi kevés rálátása volt az efféle dolgokra, hiszen a családjában soha senki nem adta ilyen pályára a fejét.
– És mondd… – nyújtotta ki a lábát, hogy feltehesse a dohányzóasztal tetejére – Szentirmay mindig ilyen szemét?
Marci hangosan felnevetett.
– Dani jó ember. Sok mindent kellett kiállnia az élete során, mint mindannyiunknak – vonta meg a vállát. – Mindenki máshogy reagál a megpróbáltatásokra. Dani nem a világ legkedvesebb embere, azt nem tagadom, de nem rosszindulatú, és bármikor, gondolkodás nélkül rábíznám az életem.
Lina elgondolkodva bámult a bögréjére, és magában – még ha kelletlenül is – be kellett látnia, hogy egyet tudott érteni Marci szavaival. Hiszen ő maga is rábízta az életét Danira… még akkor is, ha gyerekes fantáziában legszívesebben megfojtotta volna őt egy kanál vízben. Reménykedett abban, hogy a lehető leghamarabb véget érhet ez a borzalmas szakasz az életében, és ő hosszú évekkel később egy kicsivel több megnyugvással nézhet majd vissza erre a fájdalmas időszakra.

**

A jelenkori művészet előadására a barátai nélkül ült be. Livi aznap lógott, Klári lebetegedett, Zsombor pedig… Lina nagyot nyelt, majd a mellette ülő, szőke férfira fordította a pillantását, aki éppen a telefonján nyomkodott valamit. Lacit reggel ismerte meg, amikor felváltotta Marcit az őrizetében, a férfi pedig természetesen az egyetemre is elkísérte. A tanárai továbbra sem lepődtek meg a gardedámjain – úgy tűnt, Szentirmay tényleg mindent kézben tartott, ahogy azt ígérte –, így neki nem kellett kellemetlen köröket lefutnia velük.
Mindenesetre, azt nem csodálta, hogy a közeli baráti körének hiányában a távolabbi ismerősei nem merték megközelíteni őt. Zsombor halála után sok minden megváltozott egyébként is, és ő azt vette észre, hogy azok, akik nem álltak közel hozzá, nem tudták kezelni a helyzetet, nem tudták, mit mondhatnának, hogyan beszélgethetnének vele. Az egyébként is kínos pillanatokat az sem segítette elő, hogy őt minden nap bébiszitterek kísérgették… Lina természetesen értette a miérteket, de még ennek ellenére is fájt neki a csoport- és évfolyamtársai viselkedése.
– Neked nem figyelned kellene? – suttogta Laci vigyorogva, ahogy elkapta a pillantását, és közelebb hajolt hozzá. Linát megcsapta a parfümje kellemes illata, és hirtelen azon kezdett gondolkodni, hogy vajon mennyit fújhatott magára reggel, ha még a nap közepén is ilyen jól érződött rajta. Vagy, számba véve az elegáns öltönyt és a fényesre súrolt bőrcipőt, amit a férfi egyébként viselt, inkább kifejezetten drága lehetett…
– Figyelek – vetette ellen Lina.
– Ühüm, azt látom – mormolta vissza Laci.
A lány felhúzta az orrát, majd visszafordult az előadás felé, de akárhogy is igyekezett, a figyelme újra elkalandozott. Jegyzetelés helyett öntudatlanul is rajzolgatni kezdett a füzetébe, és csak arra eszmélt fel, hogy a mellette ülő férfi sikertelenül próbálta magába fojtani a halk nevetését. Lepillantott a rajzára, hogy konstatálja a rosszul sikerült karikatúrát, amit a tanáráról firkálgatott. Sóhajtva dőlt hátra, majd megkereste a tekintetével a terem falára szerelt órát, hogy megnézhesse, mennyi idő van még hátra az előadásból. Az utolsó tizenöt percet gyakorlatilag végigszenvedte, és úgy érezte, legalább a fél élete eltelt addig, mire a tanár végül befejezte az órát.
– És most merre, szép hölgyem? – érdeklődött Laci, miután szinte utolsóként elhagyták a termet. Lina direkt engedett maga elé mindenkit, így most a viszonylag kihalt folyosón sétálhattak végig, nyugodt csendben. A férfi bókként is értékelhető megszólítására már szinte oda sem figyelt: reggel óta ezt hallgatta, és viszonylag rövid idő alatt rájött, hogy nem kell komolyan vennie. Legalábbis nem szerette volna komolyan venni. Persze, azt nem állította, hogy a szőke és nagyon jóképű Laci viszolygást váltott ki belőle, mert egyáltalán nem, de… Jelenleg kisebb baja is nagyobb volt ennél.
– Azt hiszem, haza – sóhajtotta Lina. – Túl fáradt vagyok ahhoz, hogy bármi mást csináljak… – vallotta be.
– Esténként nem tudsz aludni? – kérdezte Laci megértő pillantással, és ahogy a lány felpillantott rá, néhány másodperc erejéig úgy érezte, a férfi tényleg átérezte, min ment keresztül.
– Veled is… volt már így? – kockáztatta meg a kérdést.
Laci halvány-szomorúan elmosolyodott. – Rengetegszer – vont vállat, majd kinyitotta előtte a Képző kapuját, és maga elé engedte. Az utcán hideg szél csapott az arcukba, Lina pedig feljebb húzta a vörös színű sálját, hogy az takarja az arcát is. – Az én szakmámban ez majdhogynem mindennapos – tette hozzá.
– Azt hittem… ehhez hozzá lehet szokni – motyogta maga elé bizonytalanul a lány.
– Valamennyire meg lehet szokni – hagyta rá Laci. – De ha az ember ilyen hivatást választ, általában azért teszi, mert segíteni szeretne. Mindig vannak… megrázó esetek.
Lina nagyot nyelt, majd mélyet sóhajtott. – Sajnálom.
– Ne sajnáld, én választottam magamnak – felelte a férfi. – Visszatérve az alvási gondjaidra… az idő majd segít. Az ügy is meg fog oldódni, te pedig újból normális életet élhetsz.
– Kezdek kételkedni abban, hogy létezik még olyan – jegyezte meg keserűen a lány.
– Mi ez a lehangoltság? – lépett mellé valaki gyakorlatilag a semmiből. Lina nem látta vagy hallotta közeledni, így még annak ellenére is majdnem Laci nyakába ugrott, hogy egyébként felismerte a hangját.
– Basszus, halálra rémisztettél! – nyögött fel, miután elhúzódott a felröhögő Lacitól.
Tomi, aki szintén nehezen palástolta a nevetését, megpróbált enyhe bűnbánatot tettetni.
– Ne haragudj, nem az volt a cél – mentegetőzött, ahogy tovább indultak. – Minden rendben van? Mármint, a búslakodáson kívül.
– Minden, persze – bólintott Laci. – Te váltasz? Azt hittem, Dani jön.
– Közbejött neki valami, de elvileg hajnalban befut – magyarázta Tomi.
– Hajnalban? – vonta fel a szemöldökét Laci.
– Ne kérdezd, mondtam neki, hogy inkább aludjon, de ismered, milyen – morogta Tomi lehangoltan. Lina érdeklődve hallgatta a beszélgetést, miközben lehajtotta a fejét, és a csizmája orrát bámulta maga előtt.
– Idióta – egészítette ki készségesen Laci, és a lányból még annak ellenére is kiszakadt egy kevés kuncogás, hogy érezte, a férfi sokkal szeretetteljesebb felhanggal mondta ki ezt a szót, mint ő tette volna. A két férfi elnézően mosolygott rá, ezt még a szeme sarkából is látta. De nem érdekelte. Addig nem, ameddig nem kellett Szentirmay Dani jelenlétét elviselnie a délután folyamán.

**

Dani, amint belépett a lépcsőházból a folyosóra, egyből szembe találta magát Auréllal, aki a tekintetéből ítélve, kifejezetten rá várt. Ezt nem igazán tudta hová tenni, elvégre kölcsönös ellenszenvük miatt elég ritkán folytattak egymással baráti bájcsevejt szabadidejükben.
– Valami probléma van? – kérdezte, elindulva Ambrus irodája felé. Aurél csatlakozott hozzá, elvégre a maffiafőnök mindkettejüket hívatta, különös hirtelenséggel. Dani nem is értette, miért, és tartott attól, hogy valami komoly történhetett. Előző nap reggel jelentett Ambrusnak a múltkori Véghnél tett látogatásáról és Tímárról, és noha a férfi idegesnek látszott miatta, akkor elengedte őt annyival, hogy vigyázzon magára.
– Te tudod, mi lehet az oka a hirtelen audienciának? – kérdezte mogorván Aurél.
– Nem – vont vállat Dani. – Tegnap reggel beszéltem vele, de arról már hallottál, gondolom.
– Ambrus elmesélte – felelte Aurél, meglepően higgadtan. – Megpróbáltam utána nézni ennek a Tímárnak, de elég jól bevédte magát.
Dani meglepetten sandított felé. – Te néztél utána?
– Ambrus igyekszik diszkréten kezelni a Végh-ügyet. Nem akar rémületet alsóbb szinteken – válaszolta a másik. – Egyelőre elég nyugodt a légkör, mostanában a szállítmányaink is rendben vannak, nincs szabotázs. Ambrus szerint vihar előtti csend… – sóhajtotta. – Mindegy, a lényeg, hogy elkezdte félteni a szép pofidat a mostani hétvége után.
– Még nem végeztem a feladatommal.
– Az lehet, de rajtam kívül itt senki sem kívánja a halálodat, Szépfiú, és még én is belátom, hogy jelenleg nem lenne ideális elásnom téged – vágta rá türelmetlenül Aurél. – Sanszos, hogy Ambrus visszarendel Véghtől a biztonságod érdekében.
– Akkor majd lebeszélem róla – jelentette ki hűvösen Dani, majd bekopogott a maffiafőnök irodájába. Bosszantották Aurél szavai, még akkor is, ha a lelke mélyén belátta az igazát. Nem várt volna ilyesmit a férfitól, és nem is volt szüksége ilyen (hozzá mérten) lágy hozzáállásra tőle. Be akarta fejezni a megkezdett munkát, elvégre semmit nem hagyott félkészen.
– Üljetek le – invitálta őket beljebb Ambrus, és eltolta maga elől a gyümölcssalátája maradékát. – Szeretnék… komolyan beszélni veletek, mivel eddig… nem voltam őszinte – kezdett bele habozva. Dani csak nagy ritkán hallotta ilyennek a férfit. Sem Aurél, sem ő nem szólaltak meg. Tudták, hogy a maffiafőnök magától is folytatni fogja. – Nem most ismertem meg Végh Emilt – vallotta be. – Tudom, mik a céljai, és miért teszi, amit tesz.
A kijelentésen még Dani is meglepődött: alapvetően jó emberismerőnek tartotta magát, mégsem tűnt fel neki, hogy Ambrus hazudott volna nekik Véghgel kapcsolatban.
– Micsoda? – kérdezte Aurél döbbenten. – Mégis honnan?!
Ambrus halványan elmosolyodott, de Dani egyszerre látott a tekintetében szomorúságot és lelkiismeret-furdalást.
– Már azelőtt ismertük egymást, hogy ti megszülettetek volna – sóhajtotta. – Gyerekkorunkban barátok voltunk, együtt kerültünk a maffiához és együtt másztuk meg a ranglétrát. De a hatalomvágy… a legjobb barátságoknak is véget vethet – komorodott el, és az arcán már nyoma sem látszott mosolynak. – Ő is a szervezet vezetői posztját akarta megszerezni, épp úgy, ahogy én. Ráadásul, a sors fintoraként, mindketten ugyanabba a nőbe szerettünk bele.
Aurél olyan fejet vágott, hogyha Dani jobb kedvében van, még akár nevetni is tudott volna rajta.
– A Madame-ról van szó? – hűlt el.
– Igen – felelte Ambrus, nem nézve egyikőjük szemébe sem. – Nehéz idők voltak. A szervezet akkori vezetője egyértelmű utód nélkül halt meg. Emil és én… mindketten hatalmat akartunk. Mariann jelenléte pedig csak nehezítette az egyébként is rossz helyzetet. Kemény harcot vívtunk egymással, és végül ő maradt alul. Nem öltem meg, és ezt ma már bánom. De az akkori énem még jóval naivabb volt, és őriztem a barátságunk emlékét. Úgy gondoltam… – sóhajtotta –, hogy megfelelő példát statuálok azzal, ha kisemmizem, de meghagyom az életét. Hogy ezzel megmutatom a leendő ellenfeleimnek, ki is Szokol Ambrus. Nos, valóban megmutattam – mosolyodott el keserűséggel és öniróniával telten. – Mariann feleségül jött hozzám, a maffia pedig szinte aranykorát élte. Emilnek el kellett hagynia az országot, egyedül és nincstelenül, én pedig sosem hittem, hogy valaha is újra látom. Amikor újra feltűnt… teljességgel egyértelmű volt, mi a célja.
Dani hitetlenül, elkomorodva hallgatta végig a rövid monológot. Nem számított erre a fordulatra, de azt be kellett vallania, hogy sok mindent megmagyarázott. Gyorsan járt az agya, és mostanra teljesen más színben láttatta a saját terveit, és a Végh-maffiába való beépülését is. Ambrus története teljes mértékben rávilágított arra, amiben eddig nem lehetett teljesen biztos: hogy Végh Emil egyáltalán nem bízott benne, és tisztában volt a szándékaival. Annyi szerencséje volt, hogy Véghnek még így is megérte az, hogy információkat szerezzen rajta keresztül, és rálátása legyen Ambrus lépéseire. Dani tudta, hogy csak és kizárólag Végh kíváncsisága miatt nem ölték meg az első adandó alkalommal. Ambrus nagyot kockáztatott, és legfőképpen az ő életét tette fel tétként. Nem bánta igazán, ez is a munkaköre része volt.
– Miért nem tartottad megfigyelés alatt? – kérdezte halkan.
– Egy ideig megfigyelés alatt állt. Évekig – válaszolta Ambrus. – De úgy tűnt, teljesen elveszítette önmagát, és én nem pazaroltam embereket rá. Hidd el, ma már bánom, hogy ennyire felelőtlen voltam. Egyszer, úgy tűnik, meg kell fizetnem az összes fiatalkori hibámért – nevette el magát halkan. – Sajnálom, hogy nem mondtam el nektek mindent, és hogy így küldtelek el hozzá kémkedni – pillantott Danira. – De… nehéz volt lenyelnem a büszkeségemet, és biztos voltam benne, hogy az elején nem eshet majd bajod. Tudtam, hogy érdekelni fogod őt, és rajtad keresztül érdekelni fogják az én terveim.
Aurél felhorkantott, majd hátradőlt a székében, és bosszúsan keresztbe fonta a karját maga előtt.
– Szóval a jó öreg Emil valószínűleg évek óta ezen a kedves kis revanson munkálkodik, nem igaz?
– Minden bizonnyal – hagyta meg Ambrus kelletlenül. – Dani, azt hiszem, mindent megtudtál, amit értelmes és biztonságos keretek között megtudhattál tőle. Szóval itt az ideje, hogy felhagyj a kettős ügynök szerepeddel. Nem akarom ilyen válságos időkben elveszíteni az egyik legjobb emberemet, és Emil jobbkezének múltkori viselkedése aggaszt. Ráadásul valószínűleg Emil is hamar megelégelné a dolgot, ha egy idő után úgy véli, nem tudja rajtad keresztül eléggé kifigyelni a terveimet. Tudom, hogy adsz neki jól megtervezett információmorzsákat rólunk, de kezd túl veszélyes lenni.
Dani összepréselte az ajkait egy pillanat erejéig, majd mély levegőt vett.
– Még nem végeztem a munkával – jelentette ki.
– Már így is sokkal előrébb vagyunk, mint másképpen lehetnénk. Sok információt kaptam a szervezetéről, és ez nekem épp elég – felelte Ambrus, a hangját enyhe él színezte. Dani tudta, mit jelentett ez, és tisztában volt azzal is, hogy kezdte kihúzni a gyufát a főnöknél. Alapvetően nem volt okos ellenkezni az idős férfival; jóllehet az szelídnek tűnt első látásra, nem véletlenül vezetett egy kiterjedt alvilági bandát.
– Egyelőre nincsen meg minden információm, amit meg szerettem volna szerezni – folytatta mégis, okosan megválogatva a szavait. – Még egyetlen hetet kérek, utána befejezem.
Ambrus komoly pillantással nézett rá, láthatóan mérlegelve a döntést.
– Egy hét, nem több – bólintott rá végül.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése